Ale pozor! Ne ledajaké umění a ledajaká krása. Musí splňovat vysoké kritérium čistoty a ušlechtilosti. Kde však najít takové umění? Žel, není ho mnoho, ale přece jen existuje.


 

Jedním z pozitivních příkladů je tvorba mého přítele Tomáše Lajmona, který se profesionálně věnuje zakázkové umělecké dřevořezbě. Odbor „řezbář a umělecké zpracování dřeva“ vystudoval ve svém rodišti na Oravě, kde má v současnosti zřízen malý ateliér.


 

O své práci se dřevem říká, že to pro něj není jen zdroj obživy, ale hlavně zdroj nesmírného vnitřního naplnění a rozvoje. Jako řezbář mohl ve svém životě poznat mnoho vzácných lidí a také pochopit, co znamená, když se člověku stane záliba povoláním. Plynutí času se tehdy zastaví a každý den, prožitý v práci, se stává vzácným darem. Darem, který léčí duši, tělo i vztahy.


 

V průběhu let našel mistr Lajmon své řezbářské potěšení v detailním a co nejvíce propracovaném stylu řezby, při kterém nepoužívá žádné kopírovací frézy, ani duplikátory. Myslí si totiž, že čím více práce udělá řezbář rukama, dlátem a svou bezprostřední představivostí, tím více svého nitra do díla vkládá. Právě tím je jeho dílo navenek i vnitřně hodnotnější.


 

Tato cesta je sice pro řezbáře časově náročnější, ale nejvíc odpovídá jeho povaze a jeho estetickému cítění. Rád se věnuje lidové i myslivecké tematice, ale v jistém smyslu je mu nejbližší tematika náboženská. Díky tomu je podstatnou částí jeho tvorby práce pro kostely.


 

O výtvarné tvorbě není třeba mnoho mluvit. Třeba ji vnímat. Ona nás sama osloví. Podívejte se na krátké video o tvorbě Tomáše Lajmona.


 

https://www.youtube.com/watch?v=Usqjjv3txpQ


 

A když se chcete o jeho práci dozvědět víc, můžete zavítat na jeho web stránky. Stojí to opravdu zato.


 

http://rezbar-orava.sk/atelier/


 

https://www.umelecka-drevorezba.sk/